Намерена бе дупка, за която се смята, че е втората най-дълбока в света. Водени

...
Намерена бе дупка, за която се смята, че е втората най-дълбока в света. Водени
Коментари Харесай

Каква тайна крият сините дупки в океаните?

Намерена бе дупка, за която се смята, че е втората най-дълбока в света. Водени от препоръки на риболовци, учени от Colegio de le Frontera Sur изследваха тропически естуар край югоизточното крайбрежие на полуостров Юкатан в Мексико и откриха синя дупка. Той се простира на 147 000 квадратни фута (близо 14 000 квадратни метра - бел. ред.) и е дълбока 900 фута надолу, което се равнява на 274 метра.

Най-голямата синя дупка в света - Драконовата дупка в Южнокитайско море - не е доста по-дълбока от тази новооткрита находка. Намира се на към 980 фута дълбочина. Не е изненадващо, че учените кръщават новото си откритие Taam ja` Blue Hole, употребявайки израза на езика на маите за дълбока вода.

Докато новата синя дупка беше открита през 2021 година, откривателите едвам неотдавна описаха своите открития в изследване, публикувано в Frontiers in Marine Science. С кръговиден отвор покрай повърхността, единствено на 15 фута под морското ниво, стръмните над 80 градуса скатове образуват огромна конична конструкция, която съгласно учените е покрита с биофилми, седименти, варовик и гипсови издатини.

Националната океанска и атмосферна асоциация назовава сините дупки подводни дупки. Изградени от карст (калциево-карбонатна скала), те са известни като екологични горещи точки. 

" Сините дупки са разнородни биологични общности, цялостни с морски живот, в това число корали, гъби, мекотели, костенурки, акули и други “, споделят учените.  " Химията на морската вода в дупките е неповторима. “

Познанията ни за сините дупки са лимитирани от проблеми с достъпността, от време на време заради прекомерно дребен отвор или толкоз огромна дълбочина, а от време на време заради стеснен О2 във водата, което прави рисково проучването без профилирано съоръжение, написа vesti.bg.

Тъй като отворите на сините дупки са под морското ниво, карстовите стени блокират приливните потоци, създавайки неповторима примес от свойства на водата в дупката. Проучването казва, че " свойствата на водата се трансформират доста с градиентите на температурата и солеността “. В синята дупка Taam ja` хидрографските профили демонстрират слоест воден дирек със пласт с ниско наличие на О2 върху пласт с тежък газ върху различен пласт с съвсем липса на О2.

Тези богати на газ среди, които са цялостни със сероводород, не унищожават целия живот, а вместо това дават дом на по-екстремна биология, която намира комфорт в региони с привършване на О2. Тази неповторима композиция от свойства на водата и биологичен живот кара учените да изследват дълбините на сините дупки, с цел да научат повече за техния състав и живота, който може да съществува вътре.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР